IKT

Imate odličen sistem kibernetske varnosti – ste res prepričani o tem?

Z uporabo rešitev za samodejno vdorno preizkušanje lahko organizacije bistveno pogosteje in ceneje preizkušajo varnost svojih informacijskih sistemov

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

15.09.2023 07:30
Čas branja: 3 min

Iz kibernetske obveščevalne sfere tako rekoč vsakodnevno dobivamo opozorila, da so na muhi kibernetskih kriminalnih organizacij tako velika kot mala podjetja vseh panog ter različne javne ustanove od zdravstva, sociale in izobraževanja do državnih organov in služb. Že nekaj časa niso tarča samo velike in bogate finančne ustanove ali globalna podjetja. To dokazuje tudi lansko poročilo o kršitvah varnosti podatkov, ki ga je pripravil IBM in ki je razkrilo, da je kar 83 odstotkov organizacij v letu 2022 doživelo več kot eno zlorabo podatkov. Po Gartnerjevi raziskavi kibernetske varnosti v letu 2022 se že 88 odstotkov podjetij zaveda, da so kibernetske grožnje poslovni problem.

Vsi, ki se ukvarjamo s kibernetsko varnostjo, ne razmišljamo več o tem, ali bo prišlo do kibernetskega incidenta, temveč samo čakamo, kdaj se bo to zgodilo. In ne glede na to, kako smo kibernetski varnostniki v resnici zaskrbljeni in poskušamo ozavestiti odločevalce v podjetjih, številne raziskave stanja kibernetske varnosti potrjujejo, da je od dve tretjini do tri četrtine podjetij še vedno nepripravljenih na kibernetski napad.

Tudi zbujeni največkrat spet zaspijo

Sistemski varnostni pregled je prvi korak, ki ga je smiselno storiti v spoznavanju lastnih tveganj kibernetske varnosti. Še boljši vpogled v dejanske vrzeli in kakšno potencialno škodo lahko povzroči kibernetski napad, pa organizacija pridobi z vdornim preizkusom.

V Sloveniji je zavedanje o vlaganjih v kibernetsko varnost še vedno razmeroma nizko. Po podatkih DIH je do leta 2022 vavčerje za kibernetsko varnost, ki so bili namenjeni za sistemski varnostni pregled oziroma vdorni preizkus, izkoristilo 450 od dobrih 75 tisoč aktivnih mikro, malih in srednjih podjetij, ki so jim bili namenjeni vavčerji. Informacije iz zavarovalnic kažejo, da je zavarovanje kibernetske zaščite, za pridobitev katerega je potreben vsaj osnovni varnostni pregled, doslej sklenilo manj kot odstotek slovenskih podjetij.

Podjetja, ki še niso izvedla niti varnostnega pregleda niti vdornega preizkusa, in teh je tako rekoč 99 odstotkov, hodijo po robu. Preverjeno je samo vprašanje časa, kdaj bodo doživela občutno izgubo ali kolaps poslovanja zaradi kibernetskega napada. Velikokrat smo že bili priča, da so direktorji po takšnih napadih razvezali mošnjičke, kupili močnejše sisteme za kibernetsko varnost in naročili preizkuse kibernetske varnosti. Vendar je bila škoda že narejena, in če je šlo po sreči, je bila le finančna. Nova zaščita in kakšno dodatno izobraževanje sta izboljšala občutek varnosti, pomirila slabo vest in podjetje je spet stopil na območje udobja. Na srečo se nekateri vseeno nekaj naučijo in svoje sisteme vsaj enkrat na leto varnostno pregledajo tudi ob pomoči etičnih hekerjev.

Enkrat na leto je premalo

Podjetja v Sloveniji, ki je del razvitega sveta, po izpostavljenosti kibernetskemu kriminalu ne zaostajajo za podjetji iz ZDA ali Nemčije. Poleg tega se je v letu 2022 število kibernetskih incidentov v Sloveniji povečalo za več kot 30 odstotkov, kar je sicer izjemna rast, a povsem primerljiva s svetom. Vse večja je torej pogostost napadov, predvsem z ribarjenjem, ki so vse bolj izpopolnjeni, kakor tudi novih kampanj z izsiljevalskimi virusi. Samo lani je bilo odkritih novih 55 napadov ničelnega dne, ki so izkoriščali ranljivosti v pogosto uporabljenih informacijskih rešitvah in storitvah. Torej, tudi če podjetje enkrat na leto izvede vdorni preizkus, je zaradi novih groženj že v naslednjih nekaj dnevih znova izpostavljeno tveganjem. Izkazuje se, da je preizkušanje kibernetske varnosti enkrat letno sicer osnovna higiena, še zdaleč pa ne dovolj. Podjetja si pogostejših preizkusov ne morejo privoščiti, po drugi strani pa niti ni dovolj izkušenih etičnih hekerjev, da bi lahko odgovorili na povečano povpraševanje po storitvah vdornih preizkusov.

Avtomatizacija vdornega preizkušanja

Še pred nedavnim je veljalo, da lahko rešitve za vdorno preizkušanje simulirajo samo omejen obseg napadov, pa še to le na sistemska IT-sredstva znotraj poslovnega računalniškega omrežja. Nove generacije tovrstnih rešitev omogočajo izvajanje simulacij naprednih napadov iz katerekoli začetne točke napada.

To pomeni, da lahko avtomatiziramo tako rekoč kakršenkoli scenarij zlonamernega kibernetskega napada. Še več, tovrstne scenarije lahko ponavljamo kolikokrat želimo, pri čemer imamo vsakič na voljo informacije o najnovejših grožnjah – tako rekoč takoj, ko se pojavijo na kibernetski sceni.

Avtomatizirani vdorni preizkusi resda ne napadajo s ciljem, tako kot to v realnem svetu delajo kriminalni hekerji. Vendar pa odkrivajo in pomagajo zapirati varnostne vrzeli, ki jih izkoriščajo zlonamerni hekerji. V praksi pomenijo odlično dopolnilno orodje za etične hekerje ali ponudnike upravljanih storitev kibernetske varnosti, da svojim strankam zagotovijo ažurno kibernetsko zaščito. Po drugi strani pa organizacijam, ki imajo svoje ekipe za kibernetsko varnost, omogočajo neprestano preverjanje kibernetskih varnostnih kontrol za preprečevanje in odkrivanje aktualnih groženj, ne glede na to, ali gre za znane IT-vire znotraj omrežja ali za preizkušanje spletnih poslovnih aplikacij iz medmrežja.

Zakaj je pametno uporabiti samodejno vdorno preizkušanje

Vzemimo, da ste svoj sistem kibernetske zaščite s pomočjo vdornega preizkusa dobro pokrpali in nastavili. Vendar se je od takrat pojavila že vrsta novih groženj, verjetno tudi sprememb v informacijskih sistemih, od posodobitev do novih aplikacij.

Rešitve za avtomatizirane vdorne preizkuse lahko vsakodnevno izvajajo preizkuse glede na več tisoč groženj in aktualnih hekerskih kampanj, ki so zajete v zbirki MITRE ATT&CK. Še več, preizkušajo lahko, kako bi se zlonamerni heker po preboju različnih slojev obrambe premikal po omrežju in do česa vse bi lahko dostopal. Rešitve ponujajo tudi priporočila za nastavitve varnostnih rešitev, da so ves čas usklajene s tveganji in so korak pred kibernetskimi zlikovci.

S sprotnim preverjanjem stanja kibernetske varnosti je mogoče naložbe v kibernetsko zaščito maksimalno izkoristiti. Z odkrivanjem kritičnih vrzeli v zaščiti lahko določate prednostne naložbe v kibernetsko varnost. In kar je najpomembneje, ustrezne rešitve to izvajajo samodejno, lahko tudi večkrat na dan. Skrajni čas je, da tudi v vaši organizaciji kibernetske varnosti ne prepuščate več naključju.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Dražbe
Dražbe Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin

Lepa priložnost za zanimivo in varno naložbo

avtor1
Mitja Trampuž

Mitja Trampuž je direktor podjetja CREAPLUS in član Sekcije za kibernetsko varnost znotraj Združenja za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije.

FINANCE
Manager
Kibernetski napadi na kritično infrastrukturo vse bolj kvarijo naš vsakdan
Manager
ManagerMarinka Žitnik Kibernetski napadi na kritično infrastrukturo vse bolj kvarijo naš vsakdan 1

Epidemija kibernetskih napadov v zadnjih mesecih v sredino postavlja težavo, da še vedno nimamo standardov o tem, kakšna je dobra kibernetska varnost.

FINANCE
IKT
Pred pragom je obsežna kibernetska vojna – kako smo pripravljeni nanjo?
IKT
IKTMatjaž Kosem Pred pragom je obsežna kibernetska vojna – kako smo pripravljeni nanjo?

Čim prej znova preverite učinkovitost kibernetskovarnostne zaščite in poskrbite za res zanesljive, »neprebojne« varnostne kopije

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.

FINANCE
IKT
Kibernetska varnost v novih razmerah: Vsi zaposleni bi morali biti podatkovni varnostniki
IKT
IKTMiran Varga Kibernetska varnost v novih razmerah: Vsi zaposleni bi morali biti podatkovni varnostniki

Digitalizacija je podjetjem prinesla veliko dobrega, a tudi hitro rastočo krajino kibernetskih groženj in napadov. Miloš Krunić, strokovnjak za kibernetsko varnost in vodja A1Ops, podjetjem priporoča, naj raje poskrbijo za zmogljivo digitalno obrambo, kot pa plačujejo višje zneske za odpravljanje škode, nastale po kibernetskem napadu na slabo zaščiten informacijski sistem.

FINANCE
Manager
(intervju) Kibernetski napad se lahko zgodi iz Kitajske, heker pa sedi zraven tebe
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik (intervju) Kibernetski napad se lahko zgodi iz Kitajske, heker pa sedi zraven tebe 2

Na ilegalni strani so podjetja z zaposlenimi, ki iščejo ranljivosti podjetij in množično pošiljajo zlonamerna elektronska sporočila, pravi David Kavčnik, ki ga je ameriška organizacija EC-Council uvrstila med najboljših deset certificiranih etičnih hekerjev na svetu.

FINANCE
Najbogatejši Slovenci
(intervju) Veselin Jevrosimović, Comtrade: Načrtujemo svetovne prevzeme v letih 2023 in 2024
Najbogatejši Slovenci
Najbogatejši SlovenciBoštjan Usenik (intervju) Veselin Jevrosimović, Comtrade: Načrtujemo svetovne prevzeme v letih 2023 in 2024

Danes so stroški inženirja v Srbiji ali Nemčiji skoraj enaki. Zato ne govorimo več o stroških inženirjev, temveč samo o tem, ali imamo dovolj ljudi, pravi srbski poslovnež, ki preprosto prezira vodenje poslov po ustaljenih pravilih.

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.